USD $ EURO € ALTIN

DeFacto Cumhuriyet'in 100. yılında 100 ülkede olacak

07 Aralık 2022 10:38

DeFacto Cumhuriyet'in 100. yılında 100 ülkede olacak


İSTANBUL (AA) - 5 kıtada, 93 ülkede 500'ün üzerinde mağazası ve e-ticaret kanalıyla 2022'de yüzde 100'ün üzerinde büyüyen DeFacto, Cumhuriyet'in 100. yılında 100 ülkede fiziksel ve dijital olarak varlık gösterecek.

DeFacto'dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen DeFacto Üst Yöneticisi (CEO) İhsan Ateş, markanın yeni mağaza yatırımları ve online operasyonlara yöneldiği 2022'de satışlardaki yurt dışı payının yüzde 50'ye ulaştığını aktardı.

Yurt dışı mağazalarına ilişkin bilgi veren Ateş, e-ticaret kanalında yatırımlara da devam edip, online satışların toplam ciro içinden aldığı payı yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerine işaret etti.

Ateş, gelecek yıl yine ihracat rekoru kırmayı hedeflediklerini, 2027'de ise ihracatın cirodaki payını yüzde 70 seviyesine yükseltirken bulundukları ülke sayısını da 180'e çıkaracaklarını anlattı.

Ateş, 'Bu yıl yüzde 100 büyüyerek globalleşme hedeflerimize emin adımlarla ilerlediğimizi kanıtladık. 2023 yılı büyüme hamlemizin ivmesini daha da yükselttiğimiz bir yıl olacak ve yeni yılda da sıçrayarak büyümeye devam edeceğiz.' değerlendirmesini yaptı.

DeFacto modasının omni-channel satış kanalları sayesinde tüm dünyayı kuşattığına değinen İhsan Ateş, şöyle devam etti:

'Avrupa'nın çok uluslu e-ticaret sitesi Zalando ile gerçekleştirdiğimiz güçlü iş birliği sayesinde Avrupa'nın en etkin 12 pazarında hizmet vermeye başladık ve Avrupa'nın en çok büyüme yakalayarak başarı hikayesi yazan moda markalarından biri olduk. İngiltere'de hibrit DeFacto.com takımı kurduk ve ABD Amazon'da satışa başladık. E-Ticaret ve online kanallardaki tecrübelerimiz sayesinde fiziksel olarak varlık göstermediğimiz ama yer almayı istediğimiz pazarlarda, online olarak hızlı bir şekilde yer alabilecek deneyime sahibiz.'

- '2023'de odağımızda 'minimalizm' olacak'

DeFacto'nun 2023 stratejisinin odağında 'minimalizm'in yer alacağını, bu stratejinin çıkış noktasının 'müşteriyi aşık etmek' vizyonları olduğunu ifade eden Ateş, 'Daha az finansman, insan kaynağı ve zaman harcayarak verimliliğimizi sağlarken, ürün ve koleksiyonlarımızda da aynı verimi yakalayacağız.

Minimalist moda anlayışımızla tasarladığımız optimum çeşit ve detayların yer alacağı zamansız ve uzun ömürlü ürünlerimizle müşterilerimizin kafasını karıştırmadan, satın alma kararlarını kolaylaştırıp ihtiyacı kadar satın almalarını teşvik edeceğiz. Bu kararı almak markalar için zor olmakla birlikte DeFacto olarak çocuklarımız ve gelecek nesiller için bu adımı bugünden atmanın sorumluluğunu taşıyoruz.' değerlendirmesini yaptı.

Ateş, geleceği öngörerek 10 yıl önce kurdukları DeFacto Teknoloji sayesinde kendi teknolojilerini ürettiklerini vurgulayarak, şu görüşleri aktardı:

'10 yıl önce kurduğumuz DeFacto Teknoloji'de bugün 300 kişilik developer ekibimizle ürün yönetimini yapay zeka ile yapabiliyoruz. Big datayı analiz ederek müşterimizi yakından tanıyoruz ve kişiye özel kampanyalar üretebiliyoruz. DeFacto mağazası bugün neredeyse herkesin cebinde ve bu uygulama sayesinde her an, her yerde müşterilerimize 7/24 alışveriş keyfi sunuyoruz. Müşterilerimizin alışveriş yolculuğunu iyi okuyarak onları şaşırtan ve 'markamıza aşık edecek' yeniliklere imza atıyoruz.

Modaya bakışımız 'Fijital'. Bu bakış açımızla online ve fiziksel kanallar arasındaki sınırları kaldırıyoruz. RFID teknolojisiyle donatılan akıllı mağazalarımızda sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve robotik teknolojilerinden yararlanıyoruz, müşterilerimiz bir ürünü beğendiğinde 'akıllı aynada' üzerinde kombinli bir şekilde görme imkanı yakalıyor. Türkiye'de perakende sektöründe bir ilk olan DFPOS uygulamamız sayesinde müşterilerimiz mağazamızın her noktasını alışverişini tamamlamak için kullanabiliyorlar.'

Ateş, yeni yılın ilk çeyreğinde metaverseye güçlü bir giriş yapacaklarını ve böylece müşterileriyle etkileşimde olabilecekleri farklı bir platformda da bulunacaklarını belirtti.

DeFacto'nun tüm AR-GE çalışmalarının 2050 yılı hedefleri olan 'İklim pozitif' marka olacak şekilde planladığını vurgulayan İhsan Ateş, 'Benimsediğimiz değerlerle en önemli gündemlerimizden biri de çevreye duyarlı ve sürdürülebilir üretim yapmak. DeFacto Life çatısı altındaki Elma Derisi koleksiyonumuz moda sektöründe vegan deri kullanımının öncü uygulamalarından biri.

Bitki bazlı vegan deri üretmek için AR-GE çalışmalarımızda önemli bir noktaya geldik. Önümüzdeki yıl bu koleksiyonumuz daha da genişleyecek ve 2030'a kadar koleksiyonlarımızın yüzde 90'ının sürdürülebilir olmasını sağlayacak inovasyonlar geliştiriyoruz.' ifadelerini kullandı.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.