USD $ EURO € ALTIN

Kasımdaki ihracat rakamlarıyla ilgili detaylar

04 Aralık 2022 06:30

İhracat ocak-kasım döneminde 231 milyar doları, son 12 ayda ise 253 milyar doları aştı. Otomotiv 2,9 milyar dolarla kasım ayında en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Kimyevi maddeler ve mamulleri 2,6 milyar dolarla ikinci, hazır giyim 1,6 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe: Aralık ayını da en iyi şekilde tamamlayıp 250 milyar dolarlık hedefi geçmenin gururunu paylaşacağız. Bir ay sonra tarihimizin en yüksek yıllık ihracat rakamını açıklayacağız.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla Adana'da açıkladı. Küresel pazarlardaki yavaşlamaya ve paritenin olumsuz etkisine rağmen ihracat kasım ayında da artışını sürdürdü.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, 2022 için belirledikleri 250 milyar dolarlık hedefe emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre kasım ayı ihracatının yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolara ulaştığını bildiren Gültepe, şöyle devam etti:

“Bu sonuçla tüm zamanların en yüksek kasım ayı ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Ocak-kasım dönemindeki 11 aylık ihracatımız, yüzde 13,9 artışla 231,2 milyar dolara ulaştı. Son 12 ayda ise 253,5 milyar dolarlık bir ihracata imza atmış olduk. 2022'ye başlarken belirlediğimiz 250 milyar dolarlık hedef için son düzlüğe girmiş bulunuyoruz. İnşallah aralık ayını da en iyi şekilde tamamlayıp hedefe ulaşmanın gururunu paylaşacağız. Bir ay sonra Cumhurbaşkanımızın katılımıyla tarihimizin en yüksek yıllık ihracat rakamını açıklayacağız. Kasım ayında otomotiv 2,9 milyar dolarla ihracatımıza en fazla katkıyı veren sektörümüz oldu. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,6 milyar dolarla kimya, 1,6 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektrik-elektronik ve 1,3 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı.

Elektrik ve Elektronik, hububat, bakliyat, makine, savunma ve havacılık ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerimiz tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.”

KASIM AYINDA SUUDİ ARABİSTAN'A İHRACAT 9 KAT ARTTI

Mustafa Gültepe, kasım ayında 45 ilin ihracatını artırdığını, en çok ihracat yapan ilk beş ilin ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara ve İzmir şeklinde sıralandığını bildirdi. Kasımda kilogram birim fiyatının 1,7 dolara yükseldiğini anlatan Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin geçen ay en çok ihracat yaptığı ülkeler Almanya, ABD ve Irak şeklinde sıralandı. 125 ülkeye ihracatımızı artırdık. Filipinlere 10 kat, Suudi Arabistan'a 9 kat ihracat artışı kaydettik. Özellikle Suudi Arabistan'a ihracatımızda önemli bir toparlanma süreci yaşıyoruz. Elbette ülkeler bazında hedefimiz çok daha yüksek. Bu hedefler doğrultusunda bir yandan katma değerli üretimimizi artırmak, diğer yandan yeni pazarlar bulmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Mevcut ve potansiyel pazarlara düzenlediğimiz ticaret heyetlerimizle yeni iş birlikleri geliştiriyoruz. Bugün bir heyetimiz Güney Kore'de, bir diğer heyetimiz Endonezya'da bulunuyor. Özetle ticaret diplomasisini aralıksız sürdürüyoruz.”

Kaynak: TİM

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.