USD $ EURO € ALTIN

Martı, New York borsasına girmeye çalışıyor, uzmanlar erken diyor

30 Kasım 2022 04:20

Martı Kurucusu Öktem, New York'ta yatırımcı ve borsa yöneticileri ile buluştu


İSTANBUL (AA) - Martı Kurucusu Oğuz Alper Öktem, New York Borsası'na (NYSE) açılma sürecini başlatmalarının ardından New York'ta yatırımcı ve borsa yöneticileri ile bir araya geldi.

Martı açıklamasına göre, şirketin New York Borsası'na açılma sürecinde sona yaklaşıyor.

Martı Kurucusu Öktem, şirketin NYSE süreciyle ilgili olarak New York'ta yetkilerle bir dizi görüşmede bulundu.

Yatırımcı kuruluş ve kişilerle yapılan görüşmelerin yanı sıra, New York Borsası yetkilileri ile bir araya gelen Öktem, Uluslararası Sermaye Piyasaları Başkanı Cassandra Seier ile de bir toplantı gerçekleştirdi.

Açıklamada ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili değerlendirmeleri yer alan Öktem, yakın zamanda New York Borsası'na Türk bayrağını asma ve gongu çalma hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, 'Martı'nın NYSE'ye açılma süreci ve sonrasıyla ilgili planladığımız yerinde görüşmeleri çok olumlu biçimde gerçekleştirdik' ifadesini kullandı.

NYSE'ye açılma işlemi sonrasında Martı bilançosuna yaklaşık 280 milyon dolarlık nakit girmesinin öngörüldüğü kaydeden Öktem, 'New York Borsası'na açılmamızın, uluslararası sermayeyi ülkemize çekme konusunda önemli bir rol üstleneceğini düşünüyorum. Biz Martı olarak bu konuda elimizi taşın altına koyduk ve çok büyük bir işin üstesinden gelmek üzereyiz.' değerlendirmelerinde bulundu.


Ancak konunun uzmanları Martı'nın henüz New York borsasında işlem görecek büyüklükte olmadığını ve Türkiye'de artan rekabet dolayısıyla bir Unicorn'a dönüşmesinin zor olduğunu vurguluyor.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.