USD $ EURO € ALTIN

Yurtdışından ürün getirmek

23 Kasım 2022 09:35

 ürün getirme ve gümrükte takılabilecek ürünler


Yurtdışından ürün getirerek ticaret hayatına başlamayı veya sürdürmeyi düşünen küçük ve orta bir işletme sahibiyseniz konu ile ilgili pek çok sıkıcı detayı bilmeniz gerekecektir. Pazar araştırması yapıp, yurtdışından getirteceğiniz ürünleri seçip, siparişleri verince işiniz maalesef bitmiyor. Hatta tam tersine yeni başlıyor.

Öncelikle minik bir ipucu verelim, yurtdışından ürün getirtirken birim fiyatı ucuz olan ürünleri tercih edin. Böylece hem siz daha kolay satış yapabilirsiniz. Hatta Çin’den 3 TL edecek fiyata aldığınız telefon kılıfını Türkiye’de 20 TL’ye satıp kar yakalayabilirsiniz. Hafif ve küçük ürünleri seçmek de yurtdışından ürün getirmek isteyenlerin tercih etmesi gereken yollardan biridir. Bu da nakliye masraflarını azalmasını sağlayacaktır.

Tabi burada en önemli sorun “Ne getirelim” olacaktır. Bu kararı vermek sadece sizin elinizde.

Dünyanın yeni ekonomik süper gücü ve günlük hayatımızda kullandığımız telefon kılıfı, çocuklarımızın oyuncakları, telefon bataryaları, yedek telefon şarjları gibi hemen her ürünün neredeyse dünyaya yayılma noktası haline gelen Çin’den oyuncak getirtmek istediğiniz örneğinden hareket edelim. Bu süreçte izlemeniz gereken yollarla, karşınıza çıkacak bürokratik işlemler hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayalım.

Yurtdışından ürün getirme limiti 2019 yılı için ortadan kalktı15 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan 1111 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Gümrük Vergilerinde değişiklik yapılarak yurtdışında bulunan birçok e-ticaret sitesinden alınan ürünlere vergi getirildi. Eski uygulama da 22 Euro’ya kadar vergi muafiyeti varken bu muafiyet kaldırılmıştır. Değişiklik yapılmadan önce yurtdışından ürün getirme limiti 2019 için 22 Euro idi. Eğer dolar cinsinden alışveriş yapılıyorsa 27 Dolar olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak son değişiklik ile getirilen ürünün değeri 1 Euro ya da 1 dolar bile olsa gümrük vergisi ödenmeye başladı. Böylece yurtdışından ürün getirme limiti de böylece tarih oldu.

Diğer taraftan Resmi Gazete’de yayınlanan ve 14 Temmuz’da yürürlüğe giren karar kapsamında, aylık ürün sipariş etme limiti de 5 olarak belirlendi. Yani yurt dışından bir ay içerisinde en fazla beş ürün satın almanıza izin veriliyor. Karar kapsamında şirketlerin ise 5 adet numune siparişi verme hakkı oldu.

Yurtdışından ürün getirmek isteyen herkes istisnasız her değerdeki ürün için gümrük vergisi öder diye yukarıda dedik. Burada gümrük vergisi oranlarından da söz etmemiz gerekiyor.

Yurtdışından ürün getirtmek için Avrupa Birliği ülkelerini kullanıyorsanız yüzde 18, diğer ülkeleri kullanıyorsanız yüzde 20 gümrük vergisi ödemeyi de göze almanız gerekiyor.

Yurtdışından ürün getirmek isteyen kişi ya da kurum getirdiği ürünün ağırlık ve boy gibi unsurları da göz önüne alınarak yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkan gümrük vergisini ödedikten sonra ürünlerini gümrükten çekip satışa sunabiliyor.

Yurtdışı ürünün Çin’den getiriyorsanız 20 dolarlık bir ürün gümrükten geçerken yüzde 20 oranında vergi eklenir. Ve ürünün maliyeti 24 dolara çıkar.

 Yurtdışından ürün getirmek isteyen kişinin ayrıca ürünün yasaklı ürünler listesinde olmamasına dikkat etmesi gerekiyor. Yasaklı ürünler gelmez, geldiği bir durum oldğunda ise ürünler gümrükte kalır. Bu da getiren kişi için ayrı bir maliyet anlamına gelecektir.

Her türlü;

 • kozmetik ürünü
 • sporcuların kullandığı kimyasal ilaçlar ve takviye ürünler
 • cep telefonu modelleri
 • uyuşturucu maddeler
 • canlı hayvanlar
 • patlama özelliği olan kimyasal maddeler
 • toprak ve gübre
 • benzin
 • para
 • antika heykel
 • sanatsal eserler

yasaklı ürünler oldukları için yurtdışından ürün getirtme listesinde yer alamazlar.

Yurtdışından getireceğimiz ürün için takip edeceğimiz yolları anlatırken ilk iş ürüne karar vermektir dedik. Daha sonraki adım ise ürünlerin siparişini vermek olacak. Örneğin uluslararası pazar yeri de diyebileceğimiz Alibaba’ya sipariş geçecek.

Sırada ürünlerin Türkiye’ye hangi yolla getirileceği konusu var. Çin’den deniz yolu ile ürün getirmek mümkün ama ürünlerin ulaşma süresi bu alternatifte hayli uzayacaktır. Ürünlerin hemen eline ulaşmasını isteyenlerin “Hava” alternatifini kullanmaları gerekecek. Bunun için global kargo firmaları ve bu firmalarla işbirliği yapan yerel çözüm ortaklarını kullanarak ürünler yurtdışından daha çabuk gelir. Uçak kargo ile Çin’den en geç 3-4 gün içinde gelen ürünler anında satışa çıkarılabilir.

Kaynak: kargomkolay.com

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.