USD $ EURO € ALTIN

Emirates 5 yeni Boeing 777-200LR kargo uçağı alacak

23 Kasım 2022 04:16

Emirates SkyCargo successfully transports Brazilian satellite Amazonia-1 to  India | Atalayar - Las claves del mundo en tus manos


Emirates, 5 yeni Boeing 777-200LR kargo uçağı siparişi verdiğini duyurdu. Uçaklardan ikisi 2024 yılında, kalan üç uçak ise 2025 yılında teslim edilecek.

Liste fiyatıyla 1,7 milyar ABD dolarının üzerinde olan bu siparişle birlikte havayolunun sipariş ettiği geniş gövdeli uçak sayısı 200'e çıkmış bulunuyor.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkanı ve CEO'su Majesteleri Şeyh Ahmed bin Said El Maktum, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Emirates, müşteri talebine yakıt verimliliği yüksek en yeni uçaklarla yanıt verebilmek üzere yeni kargo uçaklarına yatırım yapıyor. Verdiğimiz bu sipariş, Emirates'in hava taşımacılığı talebine ve havacılık sektörünün büyümesine duyduğu güvenin bir yansıması niteliğinde. Bu siparişle birlikte, dünya çapındaki ağımız, merkezimiz Dubai'deki gelişmiş kargo altyapımız ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına hizmet vermek için geliştirdiğimiz özel ulaşım çözümleri sürekli büyümemizin temelini oluşturuyor.

Boeing Ticari Uçaklar Bölümü Başkanı ve CEO'su Stan Deal, ise şunları söyledi: "Emirates'in kargo uçağı filosunu tümüyle Boeing marka uçaklarla donatması, markamıza duydulan güvenin bir işareti olarak bizim için son derece değerli. Filosunu yakıt verimliliği yüksek olan Boeing 777'ler ile genişletmesi, Emirates'in büyüyen kargo taşımacılığı talebine yanıt vermesini sağlayacağı gibi, Orta Doğu'da ve tüm dünyada malların çıkış noktasından varış noktasına hızlı ve verimli bir şekilde taşınmasına da imkan tanıyacak."

Geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirilen Dubai Airshow'da Emirates, hava kargo kapasitesini genişletmek için 1 milyar ABD doları tutarında yeni bir yatırım yapacağını duyurmuştu. Bu kapsamda satın alınan 2 yeni 777F, 2022 yılında Emirates filosuna dahil edilirken, havayolunun halihazırda hizmetteki 10 Boeing 777-300ER uçağı ise kargo konfigürasyonuna dönüştürülecek. Dönüşüm çalışmasının 2023 yılında başlaması planlanıyor.

Emirates, Boeing 777 kargo uçağını filosuna ilk katan havayolu şirketiydi. O günden bu yana havayolunun operasyonlarının temel taşı halini alan bu çok yönlü uçak, altı kıtada düzenlenen tarifeli ve charter uçuşlarda kullanılıyor. 777-F'in menzili ve taşıma kapasitesi Emirates'in, taze gıda, ilaç, evcil hayvan, otomobil veya ödüllü yarış atları gibi zamana ve sıcaklığa duyarlı gönderileri teslimat noktasından varış noktasına kadar verimli bir şekilde taşımasını sağlıyor.

Emirates şu anda 11 Boeing 777 kargo uçağından oluşan bir filonun yanı sıra, geniş gövdeli 777 ve A380 yolcu uçaklarının kargo kapasitesinden de yararlanıyor. Dünyanın en büyük hava kargo taşıyıcılarından olan Emirates SkyCargo, müşteri gereksinimlerine göre özelleştirilebilen geniş bir yelpazede çözümler sunuyor.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.