USD $ EURO € ALTIN
31.1267 33.8048 2035.1208

Turkish Cargo, e-ticarete havadan destek oluyor

17 Kasım 2022 07:57

turkish cargo


Türk Hava Yolları’nın yükselen değeri Turkish Cargo’nun başında lojistik sektörünün deneyimli ismi Turhan Özen yer alıyor. Turkish Cargo’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, WORLDEF E Ticaret’e konuk oldu.

Dünyanın en iyi 3 havayolu şirketi arasına girmenin sadece hacimle ve kapasiteyle mümkün olmadığını vurgulayan Türk Hava Yolları’nın Turkish Cargo’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, en iyi ve en çok tercih edilen ilk 3 içerisinde olabilmek için hizmet kalitelerinin e-ticaret ve e-ihracat dahil olmak üzere bu çerçevede olması gerektiğini belirterek, süreç içinde 250 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarının altına çizdi.

“Türkiye’deki pazar hacmimiz yüzde 65 bandında”

Göreve geldiği 2016 yılında Turkish Cargo’nun küresel pazar payının 2,1 olduğuna dikkat çeken Özen, Turkish Cargo’yu da büyüten etkenin, Türk Hava Yolları’nda olduğu gibi transit taşımacılık olduğunu ifade etti. Özen, “Türkiye’deki pazar payımız yüzde 65 bandında olmasına rağmen, Türkiye’nin hava kargo ithalatı ve ihracatı, bizim toplam hacmimizin yüzde 20’si civarında. Örneğin Çin’de yüzde 2 olan pazar payımız yüzde 4’e çıkarıldığında bir Türkiye kadar daha büyümüş oluyoruz.” sözlerini kaydetti.

“Pandemide yolcu koltuklarında kargo taşıdık”

Turhan Özen, 2023 yılına emin adımlarla ilerlediklerine dikkat çekerek, pandeminin çok büyük bir kriz olduğunu vurguladı. Dünyada olduğu gibi Türk Hava Yolları’nda da kargo taşımacılığının yüzde 50’den fazlasının yolcu uçaklarının altında yapıldığını anlatan Türk Hava Yolları Genel Müdür (Kargo) Yardımcısı Özen, şunları söyledi:

“Pandemi öncesinde bu oran; yüzde 60 yolcu uçakları altı, yüzde 40 kargo uçakları şekillindeydi. 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk Kovid vakasının tespit edilmesinden sonraki üç hafta içerisinde bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bizim yolcu uçaklarımız yüzde 100 yere inmek zorunda kaldı. Ancak pandemi gibi bir dönemde hava kargo kesilmedi. Bütün dünyada sağlık başta olmak üzere ekonomi, minimum seviyede de olsa insanların yaşantılarının devam etmesi için çalıştı. İlk uçuşumuz Kiev’di. Yolcu uçağımızın altında her zamanki gibi kargo vardı; ama aynı zamanda yolcu koltuklarının üzerinde ve koridorlara da kargo koyduk. Koltuklara özel ağlar yerleştirdik ve uçuş emniyetini tam olarak sağlayarak, yaklaşık 44 ton kadar kargoyla Kiev’e hareket ettik.”

“E-ticaret odaklı stratejik noktayla ilerliyoruz”

Türkiye’nin e-ihracatının arttırılmasında büyük katkısı olan Turkish Cargo’nun e-ticaret ve e-ihracat bandındaki çizgisine de değinen Özen, şu bilgileri verdi: “2017 yılında, ‘2023’te ilk 5’e gireceğiz’ vizyonumuzda ve bunun altındaki stratejilerimizde zaten e-ticaretin önemli bir yeri var. Biz havalimanından havalimanına e-ticaret ürünlerini, başta Türkiye’de ihracat olmak üzere hatta transit e-ticaret ürünleri olmak üzere daha yüksek pazar payıyla, daha yüksek oranlarla, daha iyi hizmet yapılacak bir strateji geliştirdik. Ürün hizmetinin kalitesinden, bunun gerektirdiği ekipman ihtiyacından, eğitim ihtiyacından ürünün tanımlanmasına kadar bir 2023 vizyonu içerisinde, e-ticaret odaklı stratejik noktayla ilerliyoruz.”


Kaynak: worldef.net

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.