USD $ EURO € ALTIN

Corendon Airlines uçakları kış sezonunda Hindistan'da uçacak

10 Kasım 2022 12:51


İSTANBUL (AA) - Corendon Airlines 2022-2023 kış sezonunda 7 uçağını altı ay süresince Hindistan'ın düşük maliyetli hava yolu şirketi SpiceJet'e wetlease olarak kiraladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, iki hava yolu, altı senedir wetlease operasyonlarında birlikte çalışıyor.

Corendon Airlines yaz sezonunun bitmesi ile birlikte filosundan 5 tanesi Boeing 737-8 (MAX), iki tanesi de Boeing 737-800 olmak üzere toplamda 7, TC kuyruk kodlu uçağını Hindistan'daki düşük maliyetli hava yolu şirketi SpiceJet'e wetlease operasyonu için gönderdi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Corendon Airlines Ticaret Direktörü Mine Aslan, 6 senedir birlikte wetlease operasyonları gerçekleştiren Corendon Airlines ile SpiceJet arasındaki anlaşmalara göre operasyonun ekim ayı ortasında başladığını ve nisan ayına kadar süreceğini belirtti.

Wetlease operasyonlarının hava yollarının kaynaklarının kullanımını ve sürekliliği açısından çok önemli olduğunu kaydeden Aslan, bir hava yolunun düşük sezonunda yüksek sezon yaşayan başka bir hava yoluna uçak kiralamasıyla uçakların senelik utilizasyonunun da dengede tutulmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Wetlease operasyonu, bir hava yolunun düşük sezonunda uçağını başka bir hava yoluna ekipleri ile birlikte kısa süreli kiralaması anlamına geliyor. Corendon Airlines da Türkiye'de ve Avrupa'da düşük sezona girilmesi ile Hindistan'da yüksek sezona giriliyor olduğu için uzun yıllardır Spice Jet ile iş birliğine gidiyor.

Corendon Airlines, 6 ay boyunca sürdürülecek wetlease operasyonu için 7 uçak ile birlikte her ay 35 kaptan pilot, 35 yardımcı pilot ve 140 kabin ekibini Hindistan'da görevlendirecek.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.