USD $ EURO € ALTIN

Trendyol ile Kazak Big Way KZ Lojistik şirketi arasında iş birliği anlaşması

31 Ekim 2022 14:29

İSTANBUL (AA) - Trendyol ile Kazak Big Way KZ Lojistik şirketi arasında iş birliği anlaşması Astana'da imzalandı.

Trendyol'dan yapılan açıklamaya göre, iş birliği ile Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkiye'deki üreticiler arasında e-ticaretin geliştirilmesi amaçlanıyor.

İmza törenine Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanı Bagdat Mussin, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici, Kazakistan'nın İstanbul Başkonsolosu Alim Bayel ve Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık ve Uzay Sanayii Bakanı Bagdat Mussin, mayıs ayında Türkiye'ye yaptıkları ziyarette Kazakistan bilişim şirketlerini tanıttıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

'Bu kapsamda ziyaret ettiğimiz şirketlerden biri de Trendyol'du. Kazakistan, Trendyol'u yakından tanıyor ve izliyor. Ziyarette lojistik ve ihracat konularında mutabık kalmıştık. Bugün bölgesel pazar yerlerine hizmet veren BigWays ile Trendyol arasında anlaşma imzalandı.

Bu anlaşma, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in Mayıs 2022'de Türkiye'ye gerçekleştirdiği devlet ziyareti ve bu yıl ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan'a yaptığı iadeiziyaret sırasında Kazak-Türk iş birliğine verilen ivme sayesinde gerçekleşmiştir. Ayrıca, bu anlaşma, iki ülke arasındaki ziyaretlerin ilk sonuçlarından biri olması bakımından da sembolik öneme sahiptir.'

- 'Türkiye ve dost ve kardeş ülke Kazakistan arasında yeni bir ticaret köprüsü kurmaktan mutluluk duyuyoruz'

Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar da Türkiye ile dost ve kardeş ülke Kazakistan arasında yeni bir ticaret köprüsü kurmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, 'Trendyol olarak, Türk üreticilerinin yurt dışındaki müşterileriyle buluşmalarına aracılık ediyor, e-ihracat ile ülkemizin ihracat gelirlerini artırmak için çalışıyoruz. e-ihracatın bölgesel ekonomik entegrasyonun güçlendirilmesinde kritik bir araç olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, ülkemiz ve Kazakistan arasındaki ikili ticaretin artmasına önemli katkılar yapacağına inandığımız bir iş birliğine imza atmaktan dolayı gururluyuz.' ifadelerini kullandı.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.