USD $ EURO € ALTIN

SOCAR Türkiye, Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı'na katıldı

02 Haziran 2023 05:31

SOCAR Türkiye, Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı'na katıldı

ANKARA (AA) - SOCAR Türkiye, Bakü Enerji Haftası kapsamında gerçekleştirilen 28'inci Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı'na katıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 28'inci Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde Baku Expo Center'da gerçekleştiriliyor.

SOCAR Türkiye, fuarda Türkiye'de faaliyete başladığı 2008'den bu yana hayata geçirdiği yatırımlarla ilgili bilgi paylaştı. Fuarın açılışına katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, şirketin standını ziyaret ederek Türkiye'deki 15 yıllık faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Elchin Ibadov, 15 yılda hayata geçirdikleri stratejik öneme sahip projeler ve ülkelere kattıkları değerle, Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı ve entegre endüstriyel holdingi olmanın gurur verici olduğunu ifade etti.

Ibadov, 2023 yılının her iki ülkenin tarihi açısından anlamlı bir yılı da ifade ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

'Bu yıl, modern Azerbaycan'ın kurucusu ve ulusal liderimiz Haydar Aliyev'in doğumunun 100. yıl dönümünü, aynı zamanda, sadece coğrafi konumu değil, zenginlikleriyle, halkıyla, tarihi ve doğasıyla eşsiz bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutluyoruz. SOCAR Türkiye'yi, Ulu Önder Haydar Aliyev'in işaret ettiği kardeşliğin, dostluğun bir simgesi olarak görmeye ve her iki ülkenin stratejik ortak hedefleri, ekonomik kalkınması için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.'

- SOCAR, Türkiye'de 15 yılda 18,2 milyar dolar yatırım yaptı

2008'de Petkim'in yüzde 51 hissesinin alımıyla Türkiye pazarına giren SOCAR, Türkiye'de 15 yılda 18,2 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi. Türkiye'de petrokimya, rafineri ve doğal gaz alanında STAR Rafineri, SOCAR Depolama, SOCAR Terminal, Bursagaz, Kayserigaz gibi önemli grup şirketlerine sahip olan şirket, aynı zamanda Türkiye üzerinden Avrupa'ya doğal gaz ulaştıran, Güney Gaz Koridoru'nun en önemli halkası olan TANAP'ın da büyük ortağı konumunda bulunuyor.


İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.