USD $ EURO € ALTIN

Hannover Messe’ye Elektra Elektronik imzası

12 Nisan 2023 08:44

Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek Hannover Messe Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor. Bu yıl 17-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek uluslararası sanayi fuarında 19. kez yer alacak olan Elektra Elektronik; Static Var Generator (SVG) ve Aktif Harmonik Filtre ürünlerini sergileyecek. Dünyanın pek çok ülkesinden farklı sektörlerin temsilcilerinin yer alacağı bu fuarı birçok firmanın buluşma noktası olarak gören Elektra Elektronik, bu vesile ile yeni ihracat pazarlarının kapısını aralıyor.

Bundan 43 yıl önce transformatör üretmek amacıyla kurulan ve bugün 6 kıtada 60’ı aşkın ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik ürünleriyle ihracat gerçekleştiren Elektra Elektronik, uluslararası sanayi ve endüstri fuarları arasında en prestijli organizasyonlardan biri olan Hannover Messe Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor. 17-21 Nisan tarihlerinde fuar ziyaretçileriyle buluşacak olan Elektra Elektronik, 30 metrekarelik standı ile Hall 12, Stand E84’te yer alacak. Türkiye’nin yanı sıra Almanya’da Elektra GmBH isimli şirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofisleri bulunan Elektra Elektronik, ihracat faaliyetleri kapsamında fuara katılım sağlayan ve temasta olunan firmalarla yeni iş birlikleri geliştirmeyi hedefliyor.

Avrupa’ya hızlı tedarik gücü ve fiyat avantajı

Fuara ilişkin açıklamalarda bulunan Elektra Elektronik Satış Direktörü İlker Çınar, “Hannover Messe Fuarı dünyanın en önemli endüstri fuarlarından biri. Dünyanın pek çok ülkesinden farklı sektörlerin temsilcilerinin yer aldığı bu fuar birçok firmanın buluşma noktası konumunda. Otomasyon, lojistik otomasyon, enerji, sanayi yazılımı, endüstriyel tedarikçiler ve Ar-Ge gibi birçok sektörü kapsayan bu fuar, uluslararası katılımcı ve ziyaretçi çekmesi, büyük bir sergi alanı ve sektörün uzmanlarının katıldığı konferans programları ile değerini arttırarak sürdüren bir organizasyon. Biz de Elektra Elektronik olarak dünyanın farklı ülkelerindeki potansiyel müşterilerimizle birebir ilişkiler geliştirmek, onların teknik sorularını cevaplayabilmek adına fuarda yer alacağız. Bu yıl öncelikli olarak DynamiX markasıyla üretmeye başladığımız, Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtre serisi Static Var Generator (SVG) ve Aktif Harmonik Filtre ürünlerimizi öne çıkarmayı planlıyoruz. Avrupa’daki rakiplerimizle aynı teknik kalitede olan ürün segmentimiz ve fiyat avantajımızın yanında, Avrupa’ya hızlı tedarik edebilme gücümüzü göstermeyi hedefliyoruz” dedi.

Enerji kalitesi problemlerine son veren teknoloji

DynamiX serisi ile enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözümler sunduklarının altını çizen İlker Çınar, “Aktif harmonik filtrelerimiz aracılığıyla endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmoniklerin ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçiyoruz. İş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırma hedefiyle çıktığımız yolda bugün Türkiye’de tek dünya çapında ise en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olarak konumlanıyoruz. Bundan aldığımız güçle de daha fazla çalışmaya devam ediyoruz. DynamiX aktif harmonik filtre, elektrik sistemlerinin güvenli ve stabil olmasının öncelikli ihtiyaç olduğu demir çelik, denizcilik, sağlık, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi sektörlerde enerji kalitesi açısından kritik önem taşıyor. Ürünümüz harmoniklerden kaynaklı arızaları engelleyerek tesisin durma noktasına gelmesini önlüyor ve kullanılan makinaların uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bu konuda bilinç oluştukça ürünün kullanımının daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Ürünümüzün toplam satış rakamlarının yüzde 25’ini yurt dışı satışları oluşturuyor. Yurt dışında devam eden yeni pazar arayışımız kapsamında da Hannover Messe Fuarı’nı oldukça önemsiyoruz. Yurt dışında ürünümüz hem teknoloji hem de fiyat olarak rakiplerimize kıyasla öne çıkıyor. Tedarik süreci ile ilgili de diğer markaların verdikleri uzun teslim sürelerinden dolayı DynamiX’e talep artmış durumda. Elektra Elektronik olarak bu süreçte tedarik zincirini çok başarılı bir şekilde yönetiyoruz, ham madde sıkıntısı yaşamadığımızdan ürünleri kısa süreler içerisinde teslim edebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Modüler tasarımı sayesinde kompanzasyon gücü artırılabiliyor

DynamiX serisi SVG’nin reaktif güç akışının hızlı ve dinamik olarak değiştiği, düşük güç faktörüne sahip, dengesiz yüklerin bulunduğu endüstriyel ve ticari tesisler için eksiksiz bir kompanzasyon çözümü sunduğunu açıklayan İlker Çınar, sözlerine şöyle devam etti; “SVG’nin modüler tasarımı sayesinde birden fazla ünitenin paralel bağlanmasıyla kompanzasyon gücü kolaylıkla artırılabiliyor. IGBT tabanlı yapısı sayesinde harici bir kompanzasyon panosu gerektirmeden kademesiz olarak güç faktörü kontrolü yapıyor. Bunun yanı sıra yük dengeleme ve harmonik filtreleme özellikleri de bulunuyor. Yüksek THD değerine sahip gerilimin yer aldığı, dinamik yük değişimlerinin olduğu, yük dengesizlikleri bulunan ve yüksek akım harmoniğine sahip tesislerde kolaylıkla uygulanabiliyor. Önde gelen uygulama alanlarını; şebeke koşullarına hassas bütün tesisler, plastik endüstrisi – enjeksiyon, ekstrüzyon ve kalıplama alanları, ofis binaları ve alışveriş merkezleri, endüstriyel üretim tesisleri, endüksiyon ocakları, UPS sistemleri ve veri merkezleri oluşturuyor. SVG’lerin duvar tipi ve kaset tipi olmak üzere iki farklı montaj seçeneği bulunuyor. Her iki montaj yapısında da ürünler aynı performansı sağlıyor. Duvar tipi üniteler 25kVAR, 35kVAr, 50kVAr ve 100kVAr güçlerinde mevcut. Kaset tipi yapıda ise bir pano içerisinde 250kVAr güce kadar çıkmak mümkün. Daha yüksek kompanzasyon güçlerinin gerektiği durumlarda birden fazla pano paralel olarak bağlanabiliyor.” diye konuştu.

Esnek tasarım ile ihtiyaca yönelik üretim mümkün

DynamiX serisi SVG’nin endüstriyel ve ticari tesislerde hızlı kompanzasyon ve harmonik filtreleme yapabilen bir cihaz olduğunu ifade eden Çınar, “Bu yıl SVG’nin üretim ve pazarlamasına ağırlık veriyoruz. Ülkemizdeki tek yerli üreticiyiz. Bu yüzden rakiplerimize göre fiyat avantajımız da var. Esnek tasarım ile ihtiyaca yönelik üretim yapabiliyoruz. Satış sonrası hizmetlerimiz de güçlü yanlarımızdan biri. Yeni güçte SVG çıkarma planımız doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Yakın dönemde tamamlanacak bu güç geliştirmesiyle müşterilerimizin daha yüksek gücü daha düşük maliyete elde etmesini hedefliyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.