USD $ EURO € ALTIN

Alibaba 6 parçaya bölünüyor

29 Mart 2023 04:55

Alibaba

Çinli e-ticaret devi Alibaba, tarihindeki en önemli yeniden yapılanmayı gerçekleştirerek 220 milyar dolarlık imparatorluğunu, bireysel olarak fon toplayacak ve ilk halka arzları araştıracak altı birime ayırmayı planlıyor.

Amaç ‘hisse değerini ortaya çıkarma ve pazar rekabet gücünü artırmak’

Alibaba, “hissedar değerini ortaya çıkarmak ve pazar rekabet gücünü artırmak” için 6 bölüme ayrılma planını duyurdu. Hareket, kendi ülkesinde yavaşlayan ekonomik büyüme ve Pekin’den gelen daha sıkı düzenlemelerle karşı karşıya kalan ve hisse fiyatından milyarlarca doların silinmesine neden olan Alibaba için zorlu birkaç yılın ardından geldi.

Alibaba şimdi yeniden yapılanma ile büyümeyi yeniden canlandırmak istiyor. Bölünme, şirketin stratejik öncelikleri etrafında tasarlanıyor.

Birimler şu şekilde:

-Cloud Intelligence Group: Alibaba CEO’su Daniel Zhang, şirketin bulut ve yapay zeka faaliyetlerini barındıracak bu işin başına geçecek.

-Taobao Tmall Ticaret Grubu: Bu, şirketin Taobao ve Tmall dahil çevrimiçi alışveriş platformlarını kapsayacak.

-Yerel Hizmetler Grubu: Yu Yongfu CEO olacak ve iş, Alibaba’nın yemek dağıtım hizmeti Ele.me’yi ve haritasını kapsayacak.

-Cainiao Smart Logistics: Wan Lin, Alibaba’nın lojistik hizmetini barındıran bu işletmenin CEO’su olarak devam edecek.

-Küresel Dijital Ticaret Grubu: Jiang Fan, CEO olarak görev yapacak. Bu birim, Alibaba’nın AliExpress ve Lazada dahil olmak üzere uluslararası e-ticaret işletmelerini içerecek.

-Dijital Medya ve Eğlence Grubu: Fan Luyuan, Alibaba’nın yayın ve film işini içeren birimin CEO’su olacak.

Şirket hisseleri duyuru ile birlikte ABD’de piyasa öncesi işlemlerde yüzde 9′dan fazla değer kazandı. 

Kaynak: worldef.net

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.