USD $ EURO € ALTIN

AKO Jant, kuruluşundan bu yana 1 milyonu aşkın jant ihraç etti

15 Mart 2023 08:59

AKO Jant, kuruluşundan bu yana 1 milyonu aşkın jant ihraç etti

İSTANBUL (AA) - Ticari ve askeri araçlar için jant üretiminde yurt içinde ve global pazarda büyümeyi sürdüren AKO Jant, kuruluşundan bu yana toplamda 1 milyon adedin üzerinde araç jantı ihraç etti.

Şirket açıklamasına göre, AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Jant, yapılan yatırımlarla ihracatta büyümesini sürdürüyor.

Geçen yıllarda gerçekleştirdiği 10 milyon doları aşkın üretim yatırımının ardından yıllık 1 milyon jant üretme kapasitesine sahip olan AKO Jant, hafif ticari, ağır vasıta, zirai araç ve askeri araçlar için ürettiği jantları dünyanın 40'tan fazla ülkesine ihraç ediyor. AKO Jant'ın kuruluşundan bugüne yapılan ticari araç jantları alanındaki ihracat adedi ise 1 milyon adedi aştı.

Amerika'dan Rusya'ya, Avusturya'dan Mısır'a kadar 43 ülkeye ihracatı bulunan AKO Jant'ın yıllık ortalama ihracatı ise 380 bin adedi buldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, AKO Jant'ın ürettiği ürünlerin başta Amerika, Almanya ve Avusturya olmak üzere 43 ülkeye ulaştığını belirtti.

Yıllık ortalama 380 bin adetlik ihracat gerçekleştiren AKO Jant'ın kuruluşundan bu yana ulaştığı 1 milyonu aşkın adetlik ticari araç jant ihracatının, Türkiye'nin bu alandaki gücünü ispatlar nitelikte olduğunu aktaran Özcan, şunları kaydetti:

'Türkiye, global arenada jant konusunda aranan ülke haline geldi. Bunda yerli sermaye gücüyle yapılan üretimin çok büyük katkısı bulunuyor. AKO Grup olarak temel önceliğimiz, organizasyonel ve endüstriyel ve marka yatırımlarıyla ülke ekonomisine daha nitelikli ve sürdürülebilir katkı sağlamak. Bu anlamda büyümemizi Türkiye'ye katkı yaparak sürdürmek bizlere gurur veriyor.

Yüksek teknolojili ve kaliteli üretimler yurt dışında her zaman satış potansiyeli buluyor. Burada AKO Jant olarak farkımız, müşterilerin yeni ürün taleplerine tasarım ve ürün geliştirme imkânlarımızla hızla yanıt verebilmemiz. Önde gelen lastik üreticileri ile yapmış olduğumuz anlaşmalar da büyüme hızımıza önemli ölçüde katkı sağlıyor.'

Yüksek teknolojili, kaliteli üretim ve müşterilerin yeni ürün taleplerine, tasarım ve ürün geliştirme olanaklarıyla hızlı yanıt verebilen AKO Jant, önde gelen lastik üreticileri ile yapmış olduğu anlaşmaların da olumlu katkısıyla kısa sürede güçlü bir büyüme ivmesi yakaladı. Kalite süreç yönetimi, izlenebilirlik, inovasyon ve otomasyon alanlarında başarılı performansıyla Ako Jant, IVECO'nun resmi jant tedarikçisi oldu. İki ayrı ürün grubu için farklı ebatlarda jant tedariki yapacak olan AKO Jant, iş birliğinin ilk yılında 20 bin, ikinci yılında ise 40 bin adet ürünün teslimatını gerçekleştirecek.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.