USD $ EURO € ALTIN

Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’in en uzun otoyolunu yapacak

13 Mart 2023 05:16

Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’in en uzun otoyolunu yapacak

İSTANBUL (AA) - Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’in kuzeyinde bulunan ve bugüne kadar ihale edilen en uzun otoyol projesi olan Koridor 5C Otoyolu’nun inşası için yapılan ihaleyi kazandı.

Cengiz Holding'den yapılan açıklamaya göre, 361,75 milyon avro bedelli sözleşme için düzenlenen imza törenine, Bosna Hersek Federasyonu Ulaştırma Bakanı Denis Lasic, Bosna Hersek Federasyonu Karayolları İdaresi Başkanı Elmedin Voloder, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve Cengiz İnşaat Ülke Müdürü Utku Gök katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cengiz İnşaat Bosna Hersek Ülke Müdürü Utku Gök, 21,3 kilometre uzunluğundaki otoyolu 30 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlayacaklarını belirterek, “Ülkenin kuzeyinde yer alan ihale kapsamında otoyolun dışında 30 kilometrelik lokal yol ve 12 kilometrelik dere regülasyonu da bulunuyor. KDV hariç 361,75 milyon avroluk bedeliyle Bosna Hersek’te bugüne kadar ihale edilmiş en yüksek bütçeli proje, aynı zamanda yine ihale edilmiş en uzun otoyolu olacak. Projenin finansmanı Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

Sadece Türkiye’de değil, Avrupa ve Orta Doğu’yu da içeren geniş bir coğrafyanın büyük altyapı projelerinde Cengiz İnşaat imzasının bulunduğunu vurgulayan Gök, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönemde hedefimiz, bu başarı hikayesini farklı ülkelere taşımak, Cengiz İnşaat’ın yarım asra ulaşan bilgi birikimi ve tecrübesini yurt dışındaki yeni pazarlarda da ortaya koyarak, global gücümüzü artırmak olacak. Dünyanın farklı büyük müteahhitlik şirketlerinin de katıldığı bu ve benzeri ihalelerden başarıyla çıkmamıza ek olarak Avrupa Yatırım Bankası gibi uluslararası finansman kuruluşlarının bize olan güveniyle, global çalışmalarımızın katlanarak büyüyeceğini düşünüyoruz.”

Cengiz İnşaat’ın dikkati çeken projeleri arasında Azerbaycan’daki Karabağ Zafer Yolu, Ahmedbeyli-Füzuli-Şuşa Yolu, Nahçıvan Vayhir Barajı, Şemkirçay Barajı, Kazakistan’daki Aktobe-Martuk Yolu, CAREC Ulaşım Koridoru Zhambyl ve Mangisteu Kesimleri, Bulgaristan’daki Ljulin-Daskalovo Otoyolu, Elin-Pelin Kostenets Demiryolu, Bosna-Hersek’teki Koridor 5C Otoyolu’nun Vlakavo-Tarcin ve Poprikuse-Nemila kesimleri, Zenica Tüneli, Kuzey Irak’taki Hawler Uluslararası Havalimanı, Altınköprü Yolu, Kuveyt’teki Uluslararası Havalimanı T4 Terminali ve Al Mutla Şehri Altyapısı, Slovenya’daki Karavanke Tüneli, Hırvatistan’daki Krizevci-Koprivnica Demiryolu ve Romanya’daki Sibiu-Pitesti Otoyolu yer alıyor.

Bugüne kadar yurt dışında 43 kilometre, toplamda ise 260 kilometreyi aşkın tünel inşaatı tamamlayan Cengiz İnşaat, halihazırda devam eden işleri kapsamında yurt dışında 29 kilometre ve toplamda ise 75 kilometreye ulaşan tünel inşaatı işlerini başarı ile yürütüyor.

Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak, Kuveyt, Bosna Hersek, Bulgaristan, Slovenya, Hırvatistan ve Romanya’da çeşitli altyapı projelerine imza atan şirket, yurt dışındaki başarı grafiğini yukarı taşırken Engineering News Record (ENR) “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” listesindeki yükselişini de sürdürüyor.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.