USD $ EURO € ALTIN

Kocaer Çelik 2022 yılında karını 4.5 kat artırdı

28 Şubat 2023 07:39

Kocaer Çelik | Ana Sayfa

Altı kıtada 140 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye'nin kendi sektöründe en büyük çelik profil ihracatçılarından biri olan Kocaer Çelik yıl sonu rakamlarını açıkladı. Buna göre 2022 yılında bir önceki yıla göre net karını %458 oranında artışla 755,7 milyon TL net kar elde etti. Katma değerli ürünlerle büyümesini sürdüren şirket, 2021 yılında toplam satış hacmindeki payı %33,1 olan katma değerli ürün satışını ise %42'ye çıkardı.

Ülkemizin en büyük ihracatçıları ve sanayi şirketleri arasında yer alan Kocaer Çelik, 2022 yılına ilişkin finansal raporunu açıkladı. Dünya genelinde artan enerji maliyetleri, dalgalı bir seyir izleyen hurda ve cevher fiyatları ve gerileyen ham çelik üretimine rağmen şirket, 2022 yılında bir önceki yıla göre satış hacmini %7,3 oranında artırdı. Dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan yenilenebilir enerji sektörüne yönelik özel ürünlere odaklanarak küresel rekabet gücünü artıran şirketin, katma değerli ürünlerinin toplam satış hacmindeki payı ise yüzde 42'ye yükseldi. Kocaer Çelik, satış hacmi içinde özellikle katma değerli ürünlerin payının artmasıyla satış gelirlerini bir önceki seneye göre %123 artırarak 9,42 milyar TL'ye ulaştırdı. Gerek satış gelirlerindeki ve kar marjlarındaki yükselme gerekse finansman giderlerindeki keskin düşüşün katkısıyla şirket, 2022 yılı toplam net karını 2021'e göre %458 oranında arttırarak 135,4 milyon TL'den 755,7 milyon TL'ye yükseltti.

2022 yılı sonuçlarını değerlendiren Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, "Yüksek enerji fiyatları, hammadde fiyatlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle üretimde her ne kadar düşüş yaşansa da Kocaer Çelik olarak üretim, satış hacmimizi yükselttik ve net karımızı geçen yıla göre ciddi oranda artırdık. 2022 yılı sonuçlarımız katma değerli ürünlerle büyüme stratejimizin doğru bir hamle olduğunu bir kez daha gösterdi. Dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi için Ar-Ge/Ür-Ge çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu yıl A1 ve A2 fabrikalarımızda yeni katma değerli ürünlerin üretimine yönelik son teknolojiyi kullanarak gerçekleştireceğimiz yatırımlar ile küresel rekabet gücümüzü ve ihracatımızı daha da artırmayı amaçlıyoruz. Böylece ülke ekonomimize sağladığımız katkıyı daha fazla büyütmeyi hedefliyoruz" dedi.

Katma değerli ihracat için yurt dışı dağıtım ağını genişletmeye devam edecek

Kocaer Çelik, bugün İzmir Aliağa'da 85.000 m2'si kapalı olmak üzere toplam 280.000 m2 alanda 800.000 ton/yıl kapasiteli 3 Çelik Profil Fabrikası, 100.000 ton/yıl kapasiteli Galvaniz Fabrikası, 120.000 ton/yıl kapasiteli Çelik Servis Merkezi ve 15 milyon kWh/yıl kapasiteli yenilenebilir enerji üretim tesisi (GES) ile üretimlerini sürdürüyor. Türkiye'de ve Avrupa'da, çelik profil imalatı, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerden Kocaer Çelik, 60'a yakın farklı kimyasal kompozisyon içeren kalitede ve 12 binin üzerinde çeşitli cins, ebat ve kalınlıklarda katma değerli ürün sunuyor. Şirket, başta güneş enerjisi, enerji nakil hatları ve madencilik sektörleri olmak üzere yapısal çelik, ulaşım, makine imalat, tarım, gemi inşa ve savunma sanayilerindeki müşterilerine, ihtiyaçlarına özel kişiselleştirilmiş ürünlerle hizmet veriyor. Yurt dışı dağıtım kanalları Kocaer Steel UK ve Kocaer Steel Ireland ile ihracat gücünü artıran Kocaer Çelik, Birleşik Krallık'taki toplam 80 bin m2'lik alanda 20 bin m2'si kapalı depoları vasıtası ile ürünlerini Birleşik Krallık ve İrlanda'daki müşterilerine en kısa sürede ulaştırıyor. Amerika, İtalya, İsrail, Peru, Kolombiya ve Fas'ta ise yurt dışı satış temsilcilikleri bulunan şirket, katma değerli ürünleri ile ihracatta ülke ekonomimize sağladığı faydayı daha da artırmak için yurt dışı dağıtım ağını farklı ülkelerde Kocaer Steel UK yapılanmasına benzer yapılanmalarla genişletmeyi hedefliyor.

2023 sonunda enerji ihtiyacının tamamını temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılayacak

İnsana ve doğaya saygı felsefesiyle geleceğe daha yaşanılabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Kocaer Çelik, sürdürülebilirlik bakış açısı ve çalışmalarıyla da sektörüne örnek oluyor. Ege Bölgesi'nin en büyük çatı üzeri Güneş Enerji Santrali'nden birine sahip olan Kocaer Çelik, 15 milyon kWh güce sahip GES ile tükettiği elektrik enerjisinin yüzde 33'ünü kendi ürettiği yenilenebilir enerjiden karşılıyor. 2023 yılının sonuna kadar üretimdeki enerji ihtiyacını tamamen temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefi doğrultusunda ise 15 milyon kWh/yıl kapasiteli arazi GES, 15 milyon kWh/yıl kapasiteli Rüzgar Enerji Santrali (RES) yatırım çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor. Bu sayede yıllık 17 bin ton karbon salımının önüne geçerken, 322 binin üzerinde ağaç dikimine eşdeğer çevresel fayda sağlamayı hedefliyor.

Demir çelik sektöründe Greencheck Gold sertifikasını alan ilk şirket oldu

Kocaer Çelik, Sürdürülebilirlik Akademisi ortaklığı ile bağımsız denetçi kuruluş Bureau Veritas tarafından yapılan Green Check - Yeşil Kontrol Belgesi denetimi sonrasında en üst seviye olan Gold sertifikası almaya hak kazandı. Böylece demir çelik sektöründe bu sertifikayı alan ilk ve tek şirket oldu. Çevre, enerji, sera gazı, su, iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin de aralarında bulunduğu 12 farklı kategoride denetimden geçen şirket, fabrikalarının yeşil dönüşümünü, çevresel performanslarını, uluslararası standartlara uygunluk durumunu, sürdürülebilir iş uygulamalarındaki yeşil taahhütlerini ve başarılarını bir kez daha doğrulamış oldu.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.