USD $ EURO € ALTIN

GTO Başkanı AB'nin vize vermemesinden şikayetçi

02 Şubat 2023 09:46

 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri Ağı Açılış Toplantısında bir konuşma yaptı.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım “Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile iş birliğimiz uzun yıllardır devam ediyor. Gaziantep AB Bilgi Merkezini 1996 yılında kurarak, Türkiye’de halka ve işletmelere AB’yi tanıtma misyonunu üstlenen ilk Oda olduk. Avrupa Birliğini ve müktesebatın gerekliliklerini toplumun her kesimine faaliyetlerimizle aktarıyoruz. Ticaret ve sanayi sektöründe faaliyet gösteren üyelerimize yönelik faaliyetlerimiz de oluyor ancak buna ek olarak üyelerimizin AB ile ticari faaliyetlerinde sesi olmaya devam ediyoruz. Dünyada her noktaya erişebildiğimiz bu günlerde, en fazla ihracat yaptığımız ülkeler AB ülkeleri olmasına rağmen iş dünyası için vizenin hala bir sorun teşkil etmesi dış ticaretimizin önündeki engellerden biri olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.


Lojistik sektöründe taşıma kotaları sorununa da değinen Yıldırım şöyle konuştu:

“Taşıma kotaları ise Avrupa Birliği ile ikili ticaretimizi olumsuz etkileyen bir başka faktör. Türkiye karayolu müktesebatı ile Avrupa müktesebatının yüzde 95 uyumlu olduğunu biliyoruz. Buna rağmen Türk taşımacılar Avrupa’da birçok sorunla yüz yüze geliyor. Taşıma kotaları Türk taşımacılık sektörünün rekabet gücünü ve her iki tarafın ticari faydalarını sekteye uğratmaya devam ediyor. Bu sorunların çözüme kavuşamaması lojistik sektörünü ve ihracatçı firmalarımızı olumsuz etkiliyor. Özellikle taşıma kotaları yalnız Türk ekonomisini değil, AB ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Mevcut koşullar aynı kalırsa AB ve Türkiye arasında ticaretin sürdürülebilir gelişimi mümkün olmayacak.”

Benzer sorunlar birçok Türk sanayici tarafından dile getiriliyor.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.