USD $ EURO € ALTIN

Rolls Royce'un başına Türk CEO

05 Ocak 2023 11:42

Resim


Ünlü İngiliz uçak motoru üreticisi Rolls-Royce'un başına Türk CEO geliyor. Rolls-Royce twitter hesabından Tufan Erginbilgiç'in CEO olarak atandığını duyurdu.

Tufan Erginbilgiç, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun oldu. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. 1989’da Ohio State Üniversitesi’ndeki Ekonomi üzerine doktora eğitimini tamamladı. 1990-1997 yılları arasında Mobil Oil’da çalıştıktan sonra, BP’nin Avrupa Akaryakıt Satış & Lojistik Operasyonları Başkan Yardımcısı görevini Eylül 2006’ya kadar sürdürdü.

Aynı yıl BP’nin Madeni Yağlardan Sorumlu Dünya Başkanlığı görevini üstlendi. 2009 yılında Doğu Yarımküreden sorumlu Rafinaj ve Pazarlama Başkan Yardımcılığı görevine getirildi ve BP’nin ABD dışındaki tüm ülkelerdeki akaryakıt ve madeni yağ operasyonlarından sorumlu oldu.

Şubat 2014’te ise Küresel Akaryakıt Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı görevine getirilen Erginbilgiç, bu görevinde tüm dünyadaki Akaryakıt Değer Zincirleri, tüm Rafineriler, Global Yakıtlar ve Ticari Optimizasyon iş kollarının yönetimini üstlendi. Erginbilgiç, 24 Şubat 2022’de istifa edeceğini açıklayan Rolls-Royce CEO’su Warren East'in yerini aldı.

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.