USD $ EURO € ALTIN

190 yeni gümrük müşaviri göreve başladı

28 Aralık 2022 05:05

Ticaret Bakanlığı’nın 2021 yılında başlattığı Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı, yeni mezunlarını verdi. Yılda bir kez yapılan sınavda başarılı olan 190 kişi, Gümrük Müşavir Yardımcısı İzin Belgesi almaya hak kazandı. İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nin (İGMD) ortaklaşa düzenlediği toplantıyla, yeni gümrük müşavir yardımcılarına tebrik sertifikası verildi.

MUASIR MEDENİYET SEVİYESİ

Kamu kurumlarıyla ticaret erbabı arasında köprü görevini yerine getiren, dış ticaret işlemlerini kolaylaştıran gümrük müşavirlerine, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden İTO Yönetim Kurulu Üyesi Giyasettin Eyyüpkoca, törenin açılışında şöyle konuştu: “Türk iş dünyasının yüz akı İTO, 140 yıllık geleneğine yaraşır şekilde, 21. Dönem organlarını oluşturan seçimi geride bıraktı. Yeni ve dinamik bir yönetim kurulu, meclis ve meslek komiteleri ile birlikte üyelerimize, temsil ettiğimiz sektörlere ve ülkemize hizmet edebilmek amacıyla çalışmalara başladık. Şimdi, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine taşımak için işbirliği içinde çalışma zamanı. İTO olarak İstanbul ve Türkiye için çalışmaya, üretmeye, yeni edeflere doğru yürümeye devam edeceğiz.”

İŞLERİMİZ KOLAYLAŞIYOR

Ülkelerin global rekabet için yeni ekonomi politikalarına yöneldiğini hatırlatan Eyyüpkoca, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, rekabet üstünlüğü sağlamak için maliyet odaklı yeni tedbirler uygulamaya başladı. Artan dış ticaretle birlikte, gümrük uygulamalarının süreç içerisindeki fonksiyonu giderek daha da önemli hale geldi. Son dönemde yapılan yeniliklerle, gümrüklerin modernleştirilmiş altyapısının sağlanması ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda da önemli adımlar atıldı. Gerek gümrüklerde yapılan iyileştirmeler gerekse gümrük müşavirlerinin mesleki becerileri ve başarıları sayesinde dış ticaret firmalarımızın gümrükteki işleri kolaylaşıyor.”

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında açılan Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı’nın sektöre yeni bir soluk getirdiğini belirten İGMD Başkanı Serdar Keskin, “7/24 canlı olan bir mesleği icra ediyoruz. Yanlış hesaplamalar sonucunda oluşacak vergi ve diğer giderleri tek başımıza karşılamamız mümkün değil. Sorumluluğumuzun farkına varmalıyız. Bu düsturla ilerlememiz lazım” dedi.

1.9 MİLYON KONTEYNER İŞLEM GÖRDÜ

2021’de Türkiye dış ticaretinin yüzde 30’una denk gelen 150 milyar dolarlık gümrük işlemi, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nce yapıldı.

2021’de 108.6 milyar TL’lik gümrük vergisi tahsil edildi.

İstanbul’da 2021’de 1.9 milyon konteyner işlem gördü.

Kaynak: İTO Haber

İhracat taleplerinizin burada yayınlanması için iletisim@ihracathaber.com.tr adresimize yazınız.